STRONA GŁÓWNA

Klasztor i Kościół Karmelitanek

/pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej/

Widok na kościół  Sióstr Karmelitanek Bosych - zdjęcie P.Jaroszczak.

Karmelitanki Bose zostały sprowadzone do Polski (do Poznania) z Liege w Belgii  w 1867 roku przez prymasa  kardynała Mieczysława Ledóchowskiego .  Jednak na skutek prześladowania religijnego za rządów cesarza Wilhelma III i jego ministra Bismarcka zgromadzenie poznańskiego Karmelu zostało wydalone w 1874 roku z zaboru pruskiego. Zgromadzenie to wyjechało do Krakowa , gdzie chwilowo mieszkało w prywatnym domu. Potem hrabia Grocholski , brat jednej z karmelitanek poznańskich, wybudował klasztor na ul. Łobzowskiej i tam też siostry się przeniosły.   Wkrótce podjęto decyzję o rozkrzewieniu Karmelu w Polsce. Siostry Karmelitanki Bose przybyły do Przemyśla w dniu 1 marca 1884 roku. Początkowo - przez szesnaście lat - mieszkały w zwykłej chacie z umieszczoną na dachu sygnaturką z dzwonkiem. W marcu 1899 roku rozpoczęto budowę nowego klasztoru i  kościoła w stylu neogotyckim , których projekt wykonał architekt miejski inżynier Michał Zajączkowski. Prace rozpoczęto od równania terenu gdyż wysokość samego wału ziemnego znajdującego się tutaj   wynosiła 5 metrów. Do  września pokryto  dachówką cały budynek klasztorny i dalej prowadzono prace przy wznoszeniu kościoła jak i budowie muru klauzurowego mającego w niektórych miejscach 9 metrów wysokości. 

Plac pod budowę klasztoru Karmelitanek w Przemyślu. W głębi wieża katedry obrządku łacińskiego - widok z roku 1900 - zdjęcie z opracowania: o. B. Tarka "Siostry Karmelitanki Bose w Przemyślu".

Wyposażanie klasztoru trwało ponad rok ,a prace te były wykonywane przez  Ferdynanda Majerskiego. Pod koniec 1899 roku zakończono budowę wieży kościelnej , zwieńczonej 3 metrowym metalowym krzyżem, W wieży umieszczono dwa dzwony , które nazwano: Eliasz i Teresa. Uroczystego poświęcenia obiektów klasztornych dokonał 11 listopada 1900 roku ordynariusz przemyski biskup Sebastian Pelczar.   Klasztor został  oddany w opiekę św. Józefowi , natomiast kościół Matce Bożej Szkaplerznej. Pomimo rozpoczęcia w nowym klasztorze normalnego życia zakonnego , pozostało jeszcze do wykonania wiele prac wykończeniowych. W dwa lata po poświęceniu kościoła zaproponowano wymalowanie jego wnętrza znanemu malarzowi obiektów sakralnych Tadeuszowi Popielowi. Artysta  propozycję chętnie przyjął  , a potem całość prac wykonał bezpłatnie. W 1909 roku zamówiono  wielki ołtarz do kościoła w pracowni Ferdynanda Majerskiego a także wykonano ołtarze boczne. W ołtarzu po prawej stronie kościoła  znajdują się cztery wnęki wypełnione ,malowidłami:  Boże Narodzenie , Trzej Królowie, Ofiarowanie i Znalezienie Pana Jezusa. W środkowej znajduje się figurka Dzieciątka Jezus. W drugim ołtarzu bocznym umieszczono malowidła : Ucieczka do Egiptu, Śmierć św. Józefa i  Zesłanie Ducha Świętego. Nastawę wieńczy statua św. Józefa pod ażurowym baldachimem. Pod chórem umieszczono ołtarz św. Teresy ufundowany w 1927 roku. Uroczysta konsekracja kościoła odbyła się 24 października 1926 roku.

 

Klasztor i kościół  Sióstr Karmelitanek Bosych  - zdjęcie P.Jaroszczak.

 

Źródło tekstu:

1. B.Tarka  - "Siostry Karmelitanki Bose w Przemyślu" - Przemyśl 1999.

 

  Opracowanie strony:  © P.Jaroszczak - Przemyśl 2000